Wnioski o dopłaty dla rolników będą przyjmowane tylko w wersji elektronicznej

Wraz z nadejściem 2018 roku nastąpi istotna zmiana dla wszystkich osób ubiegających się o dopłaty bezpośrednie oraz zainteresowanych wsparciem w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw. Dokument został przygotowany przez resort rolnictwa, a opisane w nim zmiany są wynikiem rozporządzenia KE z 2014 roku.

Projekt nowelizacji zakłada, by wnioskodawcy składali dokumentację o przyznanie płatności wyłącznie w wersji elektronicznej. Jednak w uzasadnionych okolicznościach istniałaby możliwość złożenia przez beneficjenta wniosku w formie papierowej – wówczas do przeniesienia informacji na wniosek elektroniczny zobowiązany będzie kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ze strony ARiMR padła obietnica, że niebawem uaktualni swoją aplikację e-wniosek tak, aby była ona bardziej intuicyjna i zrozumiała dla każdego użytkownika. Program pomoże wnioskodawcy łatwo przejść cały proces składania dokumentów – dostarczając wskazówki, jak wypełnić poszczególne pola, wskazując ewentualne błędy oraz braki w dokumentacji.