Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich

To ostatnie z opisywanych działań w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Ma ono służyć uzyskaniu równowagi ekonomicznej, przyrodniczej i społecznej na obszarach wiejskich poprzez promocję zrównoważonego rozwoju tych obszarów.

KSOW - Działanie 13. Rozwijać i nie szkodzić

Pełna nazwa: Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wybrał dwanaście zakresów tematycznych. Pełna ich lista została zawarta w Planie Działania KSOW na lata 2014-2020 dostępnym pod adresem http://ksow.pl/plan-dzialania.html. W zakresach tych znajdziemy m. in. następujące zagadnienia:

- aktywizacja obszarów wiejskich (w tym zwiększanie przepływu informacji pomiędzy administracją i organizacjami społecznymi oraz przedsiębiorcami),

- skracanie łańcucha dystrybucji pomiędzy rolnikiem i konsumentem – w tym także rozwój przetwórstwa lokalnego,

- wspieranie przedsiębiorczości wiejskiej,

- wspieranie produktów o certyfikowanej jakości (tzw „żywności wysokiej jakości”),

- racjonalizacja gospodarowaniem zasobami przyrody oraz planowanie rozwoju lokalnego,

- wspieranie rdzennych ras zwierząt i odmian roślin,

- promocja jakości życia na wsi lub promocja wsi jako miejsca do życia i rozwoju zawodowego,

- rozwój społeczeństwa cyfrowego na wsi.

 

Jakie formy realizacji przewidziano?

We wspomnianym Planie Działania KSOW na lata 2014-2020 znajdziemy bardzo szeroki wachlarz operacji w rodzaju nieinwestycyjnym (operacje KSOW nie mogą być nakierowane na zakup sprzętu, wyposażenia remontu, adaptacji itp.). Nasze cele możemy osiągać za pośrednictwem:

 

1) szkolenie/seminarium/warsztat/spotkanie;

2) konferencja/kongres;

3) targi/impreza plenerowa/wystawa;

4) stoisko wystawiennicze/punkt informacyjny na targach/imprezie plenerowej/wystawie;

5) publikacja/materiał drukowany;

6) prasa;

7) audycja/film/spot odpowiednio w radiu i telewizji;

8) analiza/ekspertyza/badanie;

9) konkurs/olimpiada;

10) informacje i publikacje w internecie;

11) inne.

 

Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich zakłada wspieranie podejmowanie zróżnicowanej działalności gospodarczej oraz kształtowanie jej w sposób zapewniający zachowanie walorów środowiskowych i kulturowych, poprawę warunków życia oraz zapewnienie mieszkańcom i przedsiębiorcom dostępu do usług, a także rozwój funkcji kulturowych i społecznych wsi.

 

Realizacja działania ma przyczynić się do rozwoju współpracy regionalnej i budowania partnerskich relacji ze społecznością lokalną. Zachowane i wypromowane zostanie dziedzictwo kulturowe, kulinarne i przyrodnicze na obszarach wiejskich.

 

Realizowane w ramach działania trzynastego projekty dadzą możliwość eksponowania wartości polskiej kultury, z jej regionalną różnorodnością i dziedzictwem lokalnych społeczności z jednej strony, a poprawą jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich z drugiej. Cenne tu będą wszelkie inicjatywy, które sprzyjają szeroko rozumianemu wzrostowi gospodarczemu, poprawie warunków i jakości życia – ale z poszanowaniem otoczenia przyrodniczego.

 

Działanie może być wykorzystane do promocji produktu lokalnego, sprzedaży bezpośredniej, folkloru, zwyczajów i tradycji, rozwoju wszelkich form turystyki wiejskiej, rekreacji i sportu oraz promocji funkcji społecznych i pozarolniczych gospodarstw rolnych, wpływających na poprawę życia na obszarach wiejskich, promowanie zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku, ale także promocji postaw ekologicznych, w tym związanych z ochroną środowiska, przeciwdziałaniem i adaptacją do zmian klimatu.

 

W ramach działania trzynastego realizujemy dwa ważne cele KSOW: cel nr 1 „Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”; oraz cel nr 3 „Informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym”. Składając swą propozycję w naborze, należy mieć je na uwadze.

 

Na realizację projektu w ramach działania trzynastego w następnym naborze wniosków w województwie podlaskim przewidziano 40 tys. zł.