Lokalny plan na lepszą przyszłość

Chcemy zachęcić ludzi do współpracy z nami. Mamy sporo możliwości oraz pieniędzy - zapraszają przedstawiciele podlaskich Lokalnych Grup Działania i planują spotkania informacyjne w swoich gminach. Ich strategie rozwoju zostały zaakceptowane przez Zarząd Województwa Podlaskiego i wsparte kwotą 75 mln euro.

Województwo Podlaskie jest jednym z dwóch w Polsce (drugie to kujawsko-pomorskie), które wspiera poprzez fundusze unijne tzw. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność – RLKS. Łącznie w podlaskim PROW 2014-2020 i Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020 na wsparcie Lokalnych Grup Działania zostało przeznaczone 75 mln euro. W maju br. Zarząd Województwa przyjął strategie rozwoju opracowane przez poszczególne grupy i ich przedstawiciele rozpoczęli kampanię informacyjną. Pojawiają się na ważnych imprezach regionalnych, sami również organizują spotkania.

– To bardzo ważna inicjatywa, bo dzięki niej mieszkańcy poszczególnych gmin, które należą do konkretnych grup działania mogą się dowiedzieć, kto i na co będzie mógł pozyskać fundusze, jakiego rodzaju projekty będą mogły zostać zrealizowane na ich terenie – zachęca do udziału w spotkaniach Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 Wyjście w plener po fundusze

Przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania  „Brama na Podlasie” można było spotkać na Podlaskim Święcie Chleba w Ciechanowcu, które odbywało się 14 sierpnia  br.

– Nasza Grupa obejmuje swoim zasięgiem bardzo duży obszar, aż 16 samorządów  –  mówi Katarzyna Śniecińska, prezes LGD „Brama na Podlasie”. – Aby dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób, które mogłyby z naszych środków skorzystać, trzeba wyjść im naprzeciw i uczestniczyć chociażby w imprezach plenerowych, takich jak np. Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu.

Na wspólnym z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego stoisku informacyjno- promocyjnym zainteresowani otrzymywali gadżety, ulotki, mogli też wziąć udział w konkursie. Wystarczyło odpowiedzieć na proste pytania dotyczące LGD i PROW 2014-2020, by wygrać drobne nagrody.

– Chcemy zachęcić ludzi do współpracy. Mamy szeroki wachlarz działań, które możemy realizować, ale nie jesteśmy w stanie pracując tylko w biurze, dotrzeć do wszystkich, którzy mogą być nimi zainteresowani – tłumaczy prezeska LGD „Brama na Podlasie”. – Chcemy rozpropagować informacje po to, by więcej osób mogło skorzystać z naszych funduszy, aby środki, które są w dyspozycji LGD przełożyły się na funkcjonowanie środowisk lokalnych.

Dodaje przy tym, że grupa dysponuje funduszami na różnego rodzaju przedsięwzięcia, ale najpierw trzeba przeanalizować dokładnie swój pomysł, sprawdzić czy wpisuje się on w charakter działań LGD i kiedy będzie realizowany konkurs.

– My doradzimy też z jakich środków można skorzystać w tym lub w przyszłym roku – deklaruje Śniecińska. – Z funduszy, które mamy w dyspozycji mogą skorzystać i organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, parafiie, Ochotnicze Straże Pożarne ale też osoby fizyczne, które chciałyby na przykład założyć działalność gospodarczą.

Z kolei ci, którzy już ją prowadzą, mogą otrzymać również fundusze na jej rozwój. Natomiast osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać pośrednio z funduszy, którymi dysponują LGD poprzez udział w rozmaitych projektach np. szkoleniach. Należy więc śledzić działalność LGD, np. za pośrednictwem strony internetowej,  można również dzwonić oraz odwiedzać biuro grupy.

– Zapraszamy na nasze wspólne z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego stoisko promocyjne podczas kolejnych imprez plenerowych – zachęca Katarzyna Śniecińska. – Najbliższa już 28 sierpnia na Dożynkach Wojewódzkich w Szumowie.

 

Na spotkaniu o dotacjach na firmę

 

Cykl spotkań w każdej gminie planuje Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Kraina Mlekiem Płynąca” skupiająca 8 samorządów.

– W najbliższych latach nasza grupa będzie realizowała strategię wielofunduszową – informuje Elżbieta Parzych, prezes LGD Stowarzyszenie „Kraina Mlekiem Płynąca”. – Uwzględniliśmy  w niej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, zaoferujemy środki na ich szkolenia, przekwalifikowania, które pomogą odnaleźć się im na rynku pracy. Mamy dużo działań skierowanych do takich osób, a ponadto jeszcze dodatkowe fundusze na samozatrudnienie. Są to granty w wysokości około 40 tys. na osobę, z których mogą skorzystać zarówno młodzi , jak też osoby po pięćdziesiątce, a także osoby pracujące, które chcą założyć własną działalność gospodarczą.

“Kraina Mlekiem Płynąca” będzie współpracowac również z organizacjami pozarządowymi, bo dla nich planuje wsparcie na realizację działań publicznych, np. usługi opiekuńcze, edukację wczesnoszkolną (dla małych szkół).

– Będzie można realizować również projekty dotyczące tworzenia miejsc do rekreacji, czy wypoczynku – podsumowuje Elżbieta Parzych.

Również Lokalna Grupa Działania  “Fundusz Biebrzański” informacje o swoich planach i konkursach będzie przekazywać na spotkaniach organizowanych w poszczególnych gminach. Planuje również szereg spotkań środowiskowych z przedsiębiorcami, czy ośrodkami pomocy społecznej. Terminy będą powiązane z harmonogramem ogłaszania konkursów.

Na co będzie można pozyskać środki? Zakres wsparcia jest dość szeroki. Do ważniejszych działań należy zaliczyć fundusze przeznaczone na rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej.

W ramach funduszy przeznaczonych na RLKS lokalne grupy mogą w sposób rzeczywisty zmienić swoje otoczenie. Począwszy od tworzenia małej infrastruktury np. budowy placów zabaw, miejsc rekreacji dla mieszkańców po fundusze na przedsięwzięcia typowo inwestycyjne (np. dotacje na instalacje OZE w gospodarstwach domowych; rewitalizacja budynków i terenów użyteczności publicznej, rozbudowa infrastruktury turystycznej czy sportowej), a także na ochronę dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego, zabytków.

Jest również pula pieniędzy na rozwój małych szkół (do 100 uczniów) i przedszkoli.

Sporo środków zostanie przeznaczonych na działania organizacji pozarządowych skierowane na realizowanie projektów aktywizujących mieszkańców, wspomagających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, bezrobotne lub te, które chciałyby zmienić swoją pracę i rozpocząć przygodę z przedsiębiorczością.